Change background image
                   

GEBELİK (HAMİLELİK) TESTİ ÇİZGİLERİNİN ANLAMLARI NELERDİR ?

Konusu 'Hanımlara Özel Alan' forumundadır ve elçin tarafından 12 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elçin
  Offline

  elçin Piyasa Uzmanı

  Katılım:
  12 Nisan 2013
  Mesajlar:
  283
  Beğenileri:
  25
  Ödül Puanları:
  45
  Gebelik testi çizgilerinin anlamı

  Gebelik testinin sonucu, gebelik testi çubuğu üzerinde yer alan çizgilere bağlı olarak anlaşılmaktadır. Gebelik testi uygulayan pek çok kadın bu test çizgilerinin anlamlarını merak etmektedir. Gebelik testi çizgilerinin anlamı şöyledir;


  Gebelik testi tek çizgi nedir? (gebelik testi negatif) : Uygulamış olduğunuz gebelik testinin ardından test çubuğu üzerinde sadece tek bir çizgi beliriyorsa bu testinizin negatif sonuçlandığını göstermektedir. Gebelik testi tek çizgi anlamı yani gebelik testi negatif çıkıyorsa bu testi uygulayan kişinin gebe olmadığını ifade etmektedir. Ancak bu noktada çok dikkatli olunması gerekmektedir.

  test.JPG

  Çünkü bazı durumlarda gebelik testleri yanlış sonuçlar verebilmektedir. Bu nedenle gebelik testi uygulayan ve negatif sonuç alan kadınların gebelik belirtilerini göstermeye devam etmeleri halinde testi yenilemelidir. Özellikle de erken dönem gebelik testleri hatalı sonuçlar verebilmektedir. Bunun sebebi gebelik hormonu olarak adlandırılan HCG adlı hormonun idrarda çok yavaş bir şekilde yükselmesidir. Erken gebelik testi uygulayan kadınlarda bu hormon henüz fazla yükselmediği için testte yakalanamayabilmektedir. Gebelik testi hata payı testin yapılma süresine bağlı olarak değişmektedir. Adet gecikmesinin ardından en az 5 gün beklenerek yapılan gebelik testleri ile alınan sonuçlar daha güvenilirdir.


  Gebelik testi çift çizgi ne demek? (gebelik testi pozitif) : Tebrikler hamilesiniz! Gebelik testinin pozitif çıkması testi uygulayan kişinin gebe olduğunu göstermektedir. Gebelik testi pozitif yanlış sonuç vermesi nerede ise imkansızdır. Çünkü tüm gebelik testleri vücutta gebeliğin oluşması ile beraber yükselmeye başlayan ve bu nedenle hamilelik hormonu olarak adlandırılan HCG adlı hormonu tespit etmeye yönelik olarak çalışmaktadır ve bu hormon çok nadir olarak gebelik dışı nedenlere bağlı olarak yükselmektedir. Yani korunmasız olarak cinsel ilişkiye giren ve bu ilişkinin ardından gebelik testi uygulayarak pozitif sonuç alan kadınlar nerede ise kesin olarak hamiledir. “gebelik testi pozitif ama adet oldum.” diyen kadınların ise büyük bir kısmı yerleşme kanamalarını adet olarak algılamaktadır.

  gebeliktesti2.jpg

  Gebeliğin oluşmasının ardından döllenen yumurtanın rahime daha kolay yerleşmesini sağlamak amacı ile rahim içinde yenilenme yaşanmaktadır. Yerleşme kanaması, adet kanamasından farklı olarak çok daha az miktarda gelmektedir. Ancak bu kanamanın bazı durumlarda adet kanaması gibi uzun sürdüğü görülebilmektedir. Gebelik testi pozitif sonuçlanan tüm kadınların hiç vakit kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına muayene olmaları ve gebeliğin doğrulanarak takip altına alınması gerekmektedir.  Gebelik testi silik çizgi : Gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması çok sık görülen bir durumdur. Gebelik testi silik çıkanlar genelde hamile olanlar ancak gebelik testini yapmak için çok erken davranan kişilerdir. Gebelik testi silik çizgi çıkarsa testi en erken 4 – 5 gün sonra tekrar etmek gerekir. Böylelikle testin doğruluğu ve gebe olunup olunmadığı kesinleştirilir.
  gzmysl bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş